Dlaczego chore dziecko powinno zostać w domu?

Dlaczego chore dziecko powinno zostać w domu?

Okres jesienno-zimowy to okres wzmożonej zachorowalności wśród dzieci i dorosłych. Rodzice często stają przed dylematem, co zrobić z chorym dzieckiem. Czy powinno ono zostać w domu czy można je przyprowadzić do przedszkola. Najczęstsze dolegliwości, które możemy zaobserwować u przedszkolaków to katar, ból gardła i kaszel. Takie objawy częściej pojawiają się u maluchów, które nie mają starszego rodzeństwa lub miały sporadyczny kontakt z wirusami, bakteriami przynoszonymi ze środowiska rówieśniczego. Bywa też, że rodzice zastanawiają się czy dolegliwości zgłaszane przez dziecko nie są próbą uniknięcia pójścia do przedszkola, ale to temat na oddzielny artykuł. Zatem jakie objawy powinien wziąć pod uwagę rodzic decydując czy wysłać dziecko do przedszkola, czy pozostawić je w domu.

Gorączka

Prawidłowa temperatura ciała oscyluje w przedziale 36–37o C. Stan podgorączkowy to temperatura powyżej 37oC, ale poniżej 38o C. Niepokój opiekunów powinna wzbudzić temperatura wyższa od 38. Często jest to znak, że dziecko kategorycznie powinno zostać w domu – gdyż najprawdopodobniej w krótkim czasie pojawią się dodatkowe objawy. Temperatura może też gwałtownie wzrosnąć, co będzie wymagało podania leku, którego nauczyciel bezwzględnie nie może dziecku aplikować.

W takiej sytuacji najlepiej jest zostawić dziecko w domu, w łóżku i zapewnić mu odpowiednią opiekę (właściwe ubranie, odpowiednia dieta). Zatroszczenie się o dziecko i monitorowanie jego stanu w ciągu dnia, może powstrzymać rozwój infekcji lub znacząco skrócić czas choroby.

Jak podają pediatrzy, po przebytej chorobie dziecko może wrócić do przedszkola dopiero wtedy, gdy co najmniej przez dobę lub dwie nie miało gorączki, bez podawania mu leków przeciwgorączkowych.*

Wymioty lub biegunka

Objawy te występujące pojedynczo lub łącznie stanowią przesłankę do pozostawienia dziecka w domu, co najmniej na dobę, w celu obserwacji czy choroba się rozwinie. Większość dolegliwości ze strony przewodu pokarmowego spowodowana jest przez wirusy, które z łatwością rozprzestrzeniają się w grupie. Przedszkolaki przyprowadzane do przedszkola z biegunką są narażone na odwodnienie, gdyż dzieci odwadniają się szybciej niż dorośli, a także na ogromny stres, gdy dziecko nie dotrze do toalety na czas a świadkami tego są jego koledzy i koleżanki.

Przeziębienie lub grypa

Często zdarza się, że lekki ból gardła, katar, kaszel ciągnie się przez kilka miesięcy, gdzieś tak od jesieni do wiosny. O ile katar i kaszel mogą być objawami alergii o tyle ból gardła już nie. Najczęściej jest on spowodowany wirusami lub bakteriami.

Najczęściej rodzice znają swoje dziecko i potrafią rozróżnić, kiedy katar jest chwilową przypadłością, a kiedy zwiastunem poważniejszej infekcji. Jeśli państwa dziecko ma objawy, które mogą sugerować początek przeziębienia warto pozostawić dziecko w domu, przyjrzeć mu się i sprawdzić czy infekcja się rozwinie czy też nie. Należy mieć na uwadze fakt, że pierwsze dni infekcji wiążą się z większą zakaźnością, przez co narażone są inne dzieci w grupie przedszkolnej.

Ból ucha

Przyczyn może być wiele: infekcja wirusowa, zapalenie migdałków, przewianie, zatkanie ucha woskowiną itp. Wizyta u lekarza jest konieczna, jeśli ból trwa drugi dzień lub obserwujemy upośledzenie słuchu. Zapalenie ucha powoduje dotkliwy ból, ciężko w takim stanie liczyć na to, że dziecko będzie mogło się skoncentrować na stawianych przed nim zadaniach, że będzie mogło uczestniczyć w zajęciach dydaktycznych, lepiej więc pozostawić dziecko w domu, a jeszcze lepiej udać się do lekarza.

Zapalenie spojówek

O ile zaczerwienienie oczu nie jest powodem do niepokoju, o tyle pojawiająca się wydzielina ropna już tak, jeśli do tego dziecku towarzyszy swędzenie lub uczucie pieczenia oczu to najlepiej jest zostawić dziecko w domu. Istnieje duże ryzyko przeniesienia infekcji na innych, dziecko chore nie powinno być przyprowadzane do przedszkola. Dodatkowo rodzice powinni bardzo zadbać o wzmożoną higienę i częste mycie rąk.

Wysypka

Jest to symptom, który najczęściej skłania rodziców do pozostawienia dziecka w domu. Czasem może być to objaw alergii jednak należy pamiętać, że każda niepokojąca i nagła wysypka o nieznanym podłożu powinna skłonić rodziców do wizyty u specjalisty, gdyż może to być pierwszy objaw jakiejś zakaźnej choroby wieku dziecięcego. Wszystkie one: różyczka, ospa, szkarlatyna, rumień zakaźny wymagają izolacji chorego dziecka.

Na zakończenie. Jeśli stoją Państwo przed dylematem co zrobić z chorym dzieckiem, czy posłać je do przedszkola, czy narazić się na złość szefa i współpracowników z powodu kolejnego zwolnienia i zostawić je w domu? Zastanówcie się jak wygląda jakość Waszej pracy, gdy z nosa sączy się katar, każde przełykanie powoduje ból, boli Was całe ciało i nie macie miejsca, gdzie możecie się schronić w ciszy, bo inni pracują na najwyższych obrotach.

*A. Musiałek, O tym, dlaczego chore dziecko powinno zostać w domu, Bliżej Przedszkola nr 6.189/2017,
str. 24;

Rozwój jest wspólnym przedsięwzięciem dziecka i dorosłego. Dzieci rodzą się ciekawe świata, są wyposażone w narzędzia niezbędne do jego odkrywania. Rolą nauczyciela jest inspirowanie dzieci do poszukiwania odpowiedzi na pojawiające się pytania, wspieranie ich wysiłków. Ponadto kształtowanie atmosfery bezpieczeństwa, zaufania i wzajemnego szacunku. Jeśli procesom tym towarzyszy zabawa, tym lepiej! Radosne i szczęśliwe dzieci szybciej się uczą.

Iwona Sajnóg

Nauczycielka